Športové gymnázium Nitra, Slančíkovej 2, 950 50 NitraJn 03 2020 20:41:43
Navigácia
Kto je Online
· Hostí Online: 1

· Členov Online: 0

· Registrovaní členovia: 1,095
· Najnovší člen: gareindesee
Exkurzia do sveta starých Rimanov, jún 2013
Vidieť na vlastné oči architektonické diela celej rímskej štvrte je pre pochopenie a uchovanie (nie len) dejepisných poznatkov vždy viac ako iba počuť, či čítať. O priblíženie histórie a života Rímskej ríše išlo predovšetkým organizátorovi exkurzie, Mgr. Š. Bruníkovi, vyučujúcim Mgr. M. Tomasche- kovej, PaedDr. G. Javorovej a Mgr. M. Babjakovej, PhD. Všetci účastníci – žiaci prímy A,B, sekundy A,B a tercie B nasadli v dňoch 19., 20. júna 2013 do autobusov a tešili sa na exkurziu do Dolného Rakúska do Carnunta.

Po prejazde hranice sme si najskôr prezreli archeologickú expozíciu a amfiteáter v meste Bad Deutsch – Altenburg a živo predstavovali bojujúcich gladiátorov v aréne.

V meste cisárov bolo čo pozerať. Carnuntum totiž patrilo k významným vojenským táborom a mestám na strednom Dunaji. Prešli sme zrekonštruovaným meštianskym domom, nádhernou mestskou vilou, verejným kúpeľom. Obdivovali sme kompletné budovy s rímskym podlahovým kúrením, kuchyne s funkčnými sporákmi, obytné priestory vybavené nábytkom. V rozkvete antického Carnunta žilo v meste asi 50.000 ľudí. Cisári Hadrián, Markus Aurelius, Septimus Severus zanechali po sebe trvalé stopy. Dozvedeli sme sa, že 11. novembra 308 n. l. tu rozhodli traja rímski cisári o ďalšej budúcnosti Rímskej ríše. Výsledky tejto konferencie mali podstatnú zásluhu na víťaznom šírení kresťanstva a tým i našej duchovnej kultúry.

Po krátkom (a v horúcich dňoch nevyhnutnom) občerstvení sme sa ochladili ešte v Heinburgu v budove „Kulturfabrik“. Nainštalovaná výstava približuje tému o vyspelej rímskej stavebnej technike, o priebehu vykopávok v Carnunte.

Exkurzia poskytla žiakom neopakovateľný výhľad do histórie Rímskej ríše.
G .Javorová
· sgnrFR dňa december 09 2013 · V Nekategorizované · 0 Komentárov · 1108 Prečítané ·Vytlačiť
Komentáre
Žiadny komentár ešte nebol pridaný. Buďte prvý kto pridá komentár.
Pridať komentár
Pre pridanie komentára musíte byť prihlásený.
Hodnotenia
Musíte byť zaregistrovaný, aby ste mohli hodnotiť.

Prosím prihláste, alebo sa zaregistrujte.

Zatial nikto neohodnotil tento príspevok.
Prihlásenie
Meno

HesloNie ste členom?
Kliknite sem
a zaregistrujte sa.

Zabudli ste heslo?
Pre získanie nového
Kliknite sem.
El. žiacka knižka

Shoutbox
Musíte byť prihlásený, aby ste mohli pridať správu.

Žiadne správy.