Športové gymnázium Nitra, Slančíkovej 2, 950 50 NitraJn 03 2020 21:32:01
Navigácia
Kto je Online
· Hostí Online: 1

· Členov Online: 0

· Registrovaní členovia: 1,095
· Najnovší člen: gareindesee
Škola v prírode vo Vrícku, jún 2013
Krásne a neopakovateľné chvíle prežilo 30 žiakov prímy B, triedy s rozšíreným vyučovaním francúzskeho jazyka, so svojimi vyučujúcimi PaedDr. G. Javorovou, Mgr. J. Baronovou a v zdravotnou sestrou Bc. Z. Hodoňovou, v čase od 10.6. do 15.6.2013 v Penzióne „Pohoda“ v obci Vrícko pri Martine. Penzión, obkolesený nádhernou prírodou, vzdialený od Nitry iba 140 km, sa pre nás nachádzal „na konci sveta“, kde nefungovalo dokonca ani pripojenie mobilných operátorov.

Dopoludňajšie učenie bolo určite zaujímavejšie a atraktívnejšie ako to klasické. Zábava a šport tvorili hlavnú náplň každodenného programu. Množstvo zážitkov nám pomohlo prekonať počiatočný smútok za domovom.

A čo všetko sme okrem učenia videli a zažili?
V rámci turistických a prírodovedných vychádzok sme navštívili v prvé dni obec Vrícko.
V stredu ráno sme sa tešili na celodenný poznávací výlet do blízkeho okolia. Najskôr sme sa zastavili v obci Mošovce a prezreli si rodný dom slovenského politika, básnika, spisovateľa, jazykovedca J. Kollára. Dozvedeli sme sa veľa o jeho štúdiu, živote, videli jeho rukopisy i vydané knihy. V Múzeu remesiel nás zaujali rozličné výrobné nástroje kováčov, kolárov, obuvníkov, kožušníkov.

Potom v Blatnici v Lanovom parku čakalo na nás dobrodružstvo pri prekonávaní prekážok pod vedením odborných inštruktorov. Pri náročných výkonoch mnohí siahli na dno svojich fyzických síl. Zdatnejší prešli trasu bez zaváhania a povzbudzovali ostatných. Po presune do Aquaparku v Turčianskych Tepliciach nasledovala regenerácia a šantenie v termálnej vode a na tobogáne.

Vo štvrtok popoludní sme navštívili obec Kláštor pod Znievom, vyšli k zrúcaninám hradu Zniev a mohli obdivovať prekrásny výhľad na rozsiahlu kotlinu Turca ohraničenú horami Malej a Veľkej Fatry. Presunuli sme sa v obci i k budove jedného z troch prvých slovenských gymnázií, z referátu, pamätných tabúľ spoznávali významné osobnosti obce. Po návrate sme pripravili športový turnaj v prírode. Napäto sme sledovali časté záchranné akcie odvážlivcov pri vyťahovaní lopty spadnutej do zurčiaceho potoka. Samozrejme, že nám po takomto výdaji energie chutila podvečerná „opekačka“.

V piatkové popoludnie nám pripravil otec našej žiačky, pán Adame, olympiádu v zimných športoch ale na tráve. Pri meraní zdatnosti, výdrže, dôvtipu boli víťazmi všetci, ktorí prišli do cieľa.
Každý večer nechýbali programy. Zmenili sme sa na moderátorov, súťažiacich. Veselo začal i posledný karnevalový program s vyhodnotením najlepšej masky a naj- ..... izieb. Počas večera sme si aj „poplakali“ za pobytom v škole v prírode plnom zážitkov.

V sobotu 15. 06. sme o 9,00 hod. opustili priestory ubytovne a vybrali sme sa na prehliadku starého banského mesta Kremnica. Prezreli sme si historické centrum, námestie, dozvedeli sa veľa zaujímavostí z referátov o histórii ťažby vzácnych kovov, o následnom osídlení doliny a o osobnostiach mesta. Ešte sme nakúpili darčeky pre svojich blízkych.
Takúto školu v prírode by sme mohli mať každý mesiac.
· sgnrFR dňa december 09 2013 · V Nekategorizované · 0 Komentárov · 1282 Prečítané ·Vytlačiť
Komentáre
Žiadny komentár ešte nebol pridaný. Buďte prvý kto pridá komentár.
Pridať komentár
Pre pridanie komentára musíte byť prihlásený.
Hodnotenia
Musíte byť zaregistrovaný, aby ste mohli hodnotiť.

Prosím prihláste, alebo sa zaregistrujte.

Zatial nikto neohodnotil tento príspevok.
Prihlásenie
Meno

HesloNie ste členom?
Kliknite sem
a zaregistrujte sa.

Zabudli ste heslo?
Pre získanie nového
Kliknite sem.
El. žiacka knižka

Shoutbox
Musíte byť prihlásený, aby ste mohli pridať správu.

Žiadne správy.